„Mi lenne, ha a hűség fogalmát úgy kezelnénk, mint egy olyan állandó kapcsolatot, amely magában foglalja a tiszteletet, a lojalitást és az érzelmi intimitást, az érintett felek akaratától függően pedig tartalmazhatja a szexuális kizárólagosságot?”
Esther Perel
TM Párkapcsolati Konzultáció
Az elmúlt évek során számos párral dolgoztam együtt, segítettem nekik a párkapcsolati problémáik megoldásában. Összegezve ennek az időszaknak a tapasztalatait választottam ki azt a három területet, amivel kapcsolatban a párok leggyakrabban fordulnak hozzám:
- Párkapcsolati önismeret: Ki vagyok én, és kik vagyunk mi együtt a kapcsolatunkban?
- Párkapcsolati kommunikációs kihívások: Hatékony párkapcsolati kommunikáció a gyakorlatban
- Mindennapi párkapcsolati konfliktusaink: Milyen kihívásokkal szembesülünk párként a mindennapjainkban?
Ezek azok a témakörök, amiknek megismerése és közös feldolgozása működő és önfeledt párkapcsolathoz vezeti el a párokat, élettársakat vagy házastársakat.
Nézzük meg pontosan mit takarnak, fednek le ezek a területek:
PÁRKAPCSOLATI ÖNISMERETI KONZULTÁCIÓ
A kapcsolat kezdetén kevésbé merül fel a párokban az önmeghatározás kérdése: a hogyan leszünk „mi”az „én”-ből olyan természetesnek és egyszerűnek tűnik, mint az egyszeregy. Azonban egy párkapcsolatban az érzelmeink és a kapcsolódásunk megélése nem matematikai egyenlet. Megfelelő önismeret hiányában, csak a szeretetre alapozva sokszor sodródunk, és tesszük azt, amit a nőktől elvár a társadalom, vagy amit a férfi tenni szokott.
Hogy működik a nő? Ki is a férfi? Nem kell ezt tudományosan megmagyarázni, de jó ha tisztában vagyunk vele: a mellettem élő nő és a mellettem ébredő férfi ismer-e engem, elfogad-e engem olyannak, amilyen vagyok, és ennek ismeretében tudunk-e kötődni egymáshoz, el tudunk-e köteleződni egymás iránt?
Ezek azok a kérdések, amikre megkeressük a válaszokat az Párkapcsolati Önismereti Konzultáció során. Emellett olyan módszereket is megtanulunk, amelyek segítik a kötődést, a mély elköteleződést.
PÁRKAPCSOLATI KOMMUNIKÁCIÓS KIHÍVÁSOK KONZULTÁCIÓ
Sokszor hallom a szomorú, már-már elkeseredett mondatokat: Már nem is beszélgetünk egymással a párommal. Elbeszélünk egymás mellett a férjemmel, feleségemmel. Több éves tapasztalatom alapján állíthatom, hogy a a párkapcsolati problémák többségének hátterében a kommunikáció hiánya vagy a rosszul megválasztott kommunikációs mód áll.
Amíg nem tudjuk jól kifejezni, érthetően elmondani a párunknak az érzéseinket, nem tudjuk bántás nélkül felfedni a szándékunkat vagy vágyainkat anélkül, hogy a másik önzőnek tartana, a köztünk lévő sérelmek és fájdalmak csak egyre mélyülni fognak. Mert a párunk, házastársunk mást gondol, mint ami bennünk van, és a reakcióját, felénk irányuló viselkedését ez fogja meghatározni.
Ha megtanuljuk a nyílt és építő párkapcsolati kommunikációt egymás irányába, nem kell a gondolatolvasás útvesztőjében elvesznünk többet. Velem tartanak a hatékony Párkapcsolati Kommunikáció elsajátításában?
MINDENNAPI PÁRKAPCSOLATI KONFLIKTUSAINK KONZULTÁCIÓ
Vitatkozni mindig lehet, sőt! A konstruktív vita még előre is visz, a párkapcsolati fejlődést szolgálja. Azt fontos leszögeznünk, hogy egy párkapcsolatban, házasságban nem kell egyformán gondolkodnunk, és nem kell mindig mindenben egyetértenünk. Viszont elengedhetetlen, hogy ezt elfogadjuk, vagy megtanuljuk elfogadni. A konfliktus az életünk része, így bennünk él, és párkapcsolataink mindennapjaiban is jelen van. A konfliktus felismerése, majd kezelése együtt, párként is tanulható.
Tévhit, hogy nem szabad vitatkozni, főleg a gyerek(ek) előtt. Szabad, mert a konfliktusok az érzéseink mentén keletkeznek. Fontos azonban, hogy a vitatkozás konstruktív, építő, egymást erősítő szemléletét sajátítsuk el azért, hogy ne mélyüljenek esetleges sérelmeink, és közben megoldást találjunk a vita tárgyát képző problémára is. Pontosan erről szól a Mindennapi Párkapcsolati Konfliktusaink Konzultáció.